Promyczek

Okładka najnowszego Promyczka

Okładka najnowszego numeru

Promyczkowe nowości

O Nas

dla każdego coś ciekawego

zagadki

Well Done

Profesor Cojak odpowiada

Kontakt

prenumerata

 

O nas

Każdy z Was świetnie zna „Promyczek” - czytając go od deski do deski, można sporo się dowiedzieć, ale też i doskonale się bawić. Na pewno jesteście ciekawi jakie były początki naszego pisemka i skąd ono się właściwie wzięło?
    W maju 1953 roku Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych rozpoczął wydawanie dwutygodnika przeznaczonego dla dzieci w wieku 7-10 lat. Czasopismo to nazwano Promyczkiem. Od tego czasu nieprzerwanie, jako miły i oczekiwany gość, „Promyczek” przychodził do swych Czytelników dwa razy każdego miesiąca.
    Przez pierwsze lata czasopismo to było redagowane głównie przez osoby widzące, które często się zmieniały. Dopiero w 1955 r. redaktorem czasopism szkolnych została pani Halina Banaś, która z tymi czasopismami mocno związała całe swoje życie. Problemy dzieci niewidomych znała bardzo dobrze, gdyż sama była wychowanką szkoły dla niewidomych w Laskach.  Rozpoczęła działalność w redakcji jako osoba młoda, zdolna i niezwykle energiczna. Oprócz normalnej pracy redakcyjnej organizowała różnego rodzaju konkursy. Często wyjeżdżała do szkół, odwiedzała kolonie i obozy, aby móc bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z czytelnikami. Uważała, że czasopismo spełnia swoje zadanie tylko wtedy, gdy odpowiada potrzebom i zainteresowaniom ucznia, staje się jego przyjacielem.
    Redaktor Halina Banaś często organizowała konkursy czytelnicze na temat wybranych książek brajlowskich. Te wszystkie imprezy dostarczały dzieciom wiele radości i pięknych snów. Jednym z takich niezapomnianych wydarzeń był jubileusz ukazania się trzechsetnego numeru „Promyczka". O tym wydarzeniu napisano w „Świerszczyku" (czarnodrukowe pisemko dla młodszych dzieci) i mówiono w Polskim Radiu. Zasadniczym akcentem jubileuszu był konkurs, w którym wzięło udział 70 dzieci ze wszystkich ośrodków szkolno-wychowawczych. Uczestnicy, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na 15 pytań, otrzymali nagrody rzeczowe w postaci tabliczek brajlowskich, książek, zabawek i słodyczy. A ośmioro dzieci z Wrocławia wyróżniających się wśród czytelników „Promyczka" wyjątkową aktywnością, otrzymało w nagrodę lotniczą wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili stolicę, obejrzeli sztukę teatralną w Pałacu Kultury i przysłali potem masę listów do Redakcji, w których wiele pisali o wrażeniach związanych z lotem i w ogóle o Warszawie, która podobno śniła się im po nocach. Było to w czerwcu 1967 r., a więc w bardzo odległej przeszłości. Przelot samolotem był wtedy prawdziwym wydarzeniem. Bohaterowie tamtej przygody zdążyli już dawno dorosnąć i znaleźli się poza zasięgiem redakcji, ale na pewno tamten jubileusz do dziś wspominają.
    Wizerunek „Promyczka" kształtowany był przez kilkadziesiąt lat wspólnym wysiłkiem redaktorów, korektorów i drukarzy.
    Mijały lata. W kwietniu 1992 r. odeszła z redakcji pani Halina Banaś. Od 1 maja 1992 r. funkcję redaktora naczelnego czasopism szkolnych objęła dobrze Wam znana pani Ewa Fraszka-Groszkowska. Pod jej rządami „Promyczek" wciąż się rozwijał. Powstała ilustrowana wersja czarnodrukowa dla Czytelników słabowidzących.
    Dziś inaczej wyglądają Wasze szkoły, inaczej poznajecie świat, myślicie i marzycie - Wy - współcześni Czytelnicy „Promyczka". Stąd właśnie zrodził się pomysł utworzenia strony internetowej naszego wspólnego czasopisma. Mamy nadzieję, że będziecie częstymi jej gośćmi, a na internetowym forum nie zabraknie Waszych propozycji i uwag. Możecie kontaktować się z nami, przesyłając również listy drogą mailową do Redakcji. Nasze adresy internetowe podane są w każdym numerze drukowanego „Promyczka”.. Chcielibyśmy bardzo, aby możliwość internetowego sterowania swoim pisemkiem przyczyniła się do jego ożywienia. Piszcie więc o wszystkim: co Was cieszy i smuci, co proponujecie zmienić, czego chcielibyście się dowiedzieć. Postaramy się spełniać, w miarę naszych możliwości, te i inne Wasze sugestie i prośby. A zatem gorąco zachęcamy do współpracy!

Redakcja

Wydawnictwa Polskiego Związku Niewidomych Sp. z o.o.